Dzisiaj jest: 3 Luty 2023    |    Imieniny obchodzi: Błażej, Hipolit, Oskar
  5. Sakrament chorych
  6. Pogrzeb

Chrzest święty

Chrzest święty jest udzielany w każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.15.

W przypadku zagrożenia życia dziecka chrzest może być udzielony w każdej chwili.

Spowiedź święta

Spowiedź św. jest sprawowana codziennie przed Mszą św. Można poprosić o spowiedź również poza wyznaczonym czasem.

Specjalne dni spowiedzi, z zaproszonymi spowiednikami, są organizowane w Adwencie i w Wielkim Poście podczas rekolekcji.

W pierwsze piątki miesiąca z sakramentu pokuty można skorzystać w godzinach od 16.00 do 17.00. W okresie letnim od 17.00 do 18.00.

Bierzmowanie

Bierzmowanie jest udzielane młodzieży gimnazjalnej po kilkuletnim przygotowaniu na lekcjach religii i katechezach w kościele. Katechezy odbywają się po Mszy świętej w salce pod plebanią w pierwsze piątki dla klasy III, w drugie piątki dla klasy II i w trzecie piątki dla klasy I.

Sakrament małżeństwa

Śluby są udzielane w sobotę na Mszy św.

Pragnący zawrzeć ślub kościelny powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowanym ślubem. Należy przynieść ze sobą metrykę chrztu, świadectwa z nauki religii (indeks) i dowód tożsamości. Osoby zawierające małżeństwa konkordatowe muszą przynieść stosowny dokument z Urzędu Stanu Cywilnego.

Sakrament chorych

Namaszczenie chorych jest udzielane na każde życzenie chorego lub jego rodziny o każdej porze dnia i nocy. Starajmy się by nasi chorzy i starzy domownicy nie odeszli z tego świata bez posługi kapłańskiej, bez sakramentów, bez wiatyku.

Przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem po wcześniejszym zgłoszeniu chorego istnieje możliwość przyjęcia Sakramentu Pokuty i Komunii Św. Komunia Święta roznoszona jest do chorych przez Nadzwyczajnego Szafarza również w niedziele i pierwsze piątki miesiąca.

Pogrzeb

Pogrzeby zgłaszamy w kancelarii parafialnej. Należy przynieść ze sobą akt zgonu z USC. Jeśli zmarły zakończył życie w szpitalu, należy dostarczyć zaświadczenie od kapelana szpitala o przyjętych sakramentach.

Piątek 2023-02-03, Dzień powszedni

Mk 6,14-29

Król Herod posłyszał o Jezusie, gdyż Jego imię nabrało rozgłosu, i mówił: «Jan Chrzciciel powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze działają w nim». Inni zaś mówili: «To jest Eliasz»; jeszcze inni utrzymywali, że to prorok, jak jeden z dawnych proroków. Herod, słysząc to, mawiał: «To Jan, którego ściąć kazałem, zmartwychwstał». Ten bowiem Herod kazał pochwycić Jana i związanego trzymał w więzieniu z powodu Herodiady, żony brata swego, Filipa, którą wziął za żonę. Jan bowiem napominał Heroda: «Nie wolno ci mieć żony twego brata». A Herodiada zawzięła się na niego i chciała go zgładzić, lecz nie mogła. Herod bowiem czuł lęk przed Janem, widząc, że jest mężem prawym i świętym, i brał go w obronę. Ilekroć go posłyszał, odczuwał duży niepokój, a jednak chętnie go słuchał. Otóż chwila sposobna nadeszła, kiedy Herod w dzień swoich urodzin wyprawił ucztę swym dostojnikom, dowódcom wojskowym i osobistościom w Galilei. Gdy córka tej Herodiady weszła i tańczyła, spodobała się Herodowi i współbiesiadnikom. Król rzekł do dziewczyny: «Proś mnie, o co chcesz, a dam ci». Nawet jej przysiągł: «Dam ci, o co tylko poprosisz, nawet połowę mojego królestwa». Ona wyszła i zapytała swą matkę: «O co mam prosić?» Ta odpowiedziała: «O głowę Jana Chrzciciela». Natychmiast podeszła z pośpiechem do króla i poprosiła: «Chcę, żebyś mi zaraz dał na misie głowę Jana Chrzciciela». A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i na biesiadników nie chciał jej odmówić. Zaraz też król posłał kata i polecił przynieść głowę Jana. Ten poszedł, ściął go w więzieniu i przyniósł głowę jego na misie; dał ją dziewczynie, a dziewczyna dała swej matce. Uczniowie Jana, dowiedziawszy się o tym, przyszli, zabrali jego ciało i złożyli je w grobie.

Środa Popielcowa
(środa, 22, luty 2023, za 19 dni)