Dzisiaj jest: 22 Luty 2019    |    Imieniny obchodzi: Marta, Małgorzata, Piotr
  5. Sakrament chorych
  6. Pogrzeb

Chrzest święty

Chrzest święty jest udzielany w każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.15.

W przypadku zagrożenia życia dziecka chrzest może być udzielony w każdej chwili.

Spowiedź święta

Spowiedź św. jest sprawowana codziennie przed Mszą św. Można poprosić o spowiedź również poza wyznaczonym czasem.

Specjalne dni spowiedzi, z zaproszonymi spowiednikami, są organizowane w Adwencie i w Wielkim Poście podczas rekolekcji.

W pierwsze piątki miesiąca z sakramentu pokuty można skorzystać w godzinach od 16.00 do 17.00. W okresie letnim od 17.00 do 18.00.

Bierzmowanie

Bierzmowanie jest udzielane młodzieży gimnazjalnej po kilkuletnim przygotowaniu na lekcjach religii i katechezach w kościele. Katechezy odbywają się po Mszy świętej w salce pod plebanią w pierwsze piątki dla klasy III, w drugie piątki dla klasy II i w trzecie piątki dla klasy I.

Sakrament małżeństwa

Śluby są udzielane w sobotę na Mszy św.

Pragnący zawrzeć ślub kościelny powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowanym ślubem. Należy przynieść ze sobą metrykę chrztu, świadectwa z nauki religii (indeks) i dowód tożsamości. Osoby zawierające małżeństwa konkordatowe muszą przynieść stosowny dokument z Urzędu Stanu Cywilnego.

Sakrament chorych

Namaszczenie chorych jest udzielane na każde życzenie chorego lub jego rodziny o każdej porze dnia i nocy. Starajmy się by nasi chorzy i starzy domownicy nie odeszli z tego świata bez posługi kapłańskiej, bez sakramentów, bez wiatyku.

Przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem po wcześniejszym zgłoszeniu chorego istnieje możliwość przyjęcia Sakramentu Pokuty i Komunii Św. Komunia Święta roznoszona jest do chorych przez Nadzwyczajnego Szafarza również w niedziele i pierwsze piątki miesiąca.

Pogrzeb

Pogrzeby zgłaszamy w kancelarii parafialnej. Należy przynieść ze sobą akt zgonu z USC. Jeśli zmarły zakończył życie w szpitalu, należy dostarczyć zaświadczenie od kapelana szpitala o przyjętych sakramentach.

Piątek 2019-02-22, Święto Katedry Św. Piotra Apostoła

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” A oni odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”. Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?” Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr – Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

Środa Popielcowa
(środa, 06, marzec 2019, za 12 dni)