Dzisiaj jest: 24 Luty 2020    |    Imieniny obchodzi: Maciej, Bogusz, Modest
  5. Sakrament chorych
  6. Pogrzeb

Chrzest święty

Chrzest święty jest udzielany w każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.15.

W przypadku zagrożenia życia dziecka chrzest może być udzielony w każdej chwili.

Spowiedź święta

Spowiedź św. jest sprawowana codziennie przed Mszą św. Można poprosić o spowiedź również poza wyznaczonym czasem.

Specjalne dni spowiedzi, z zaproszonymi spowiednikami, są organizowane w Adwencie i w Wielkim Poście podczas rekolekcji.

W pierwsze piątki miesiąca z sakramentu pokuty można skorzystać w godzinach od 16.00 do 17.00. W okresie letnim od 17.00 do 18.00.

Bierzmowanie

Bierzmowanie jest udzielane młodzieży gimnazjalnej po kilkuletnim przygotowaniu na lekcjach religii i katechezach w kościele. Katechezy odbywają się po Mszy świętej w salce pod plebanią w pierwsze piątki dla klasy III, w drugie piątki dla klasy II i w trzecie piątki dla klasy I.

Sakrament małżeństwa

Śluby są udzielane w sobotę na Mszy św.

Pragnący zawrzeć ślub kościelny powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowanym ślubem. Należy przynieść ze sobą metrykę chrztu, świadectwa z nauki religii (indeks) i dowód tożsamości. Osoby zawierające małżeństwa konkordatowe muszą przynieść stosowny dokument z Urzędu Stanu Cywilnego.

Sakrament chorych

Namaszczenie chorych jest udzielane na każde życzenie chorego lub jego rodziny o każdej porze dnia i nocy. Starajmy się by nasi chorzy i starzy domownicy nie odeszli z tego świata bez posługi kapłańskiej, bez sakramentów, bez wiatyku.

Przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem po wcześniejszym zgłoszeniu chorego istnieje możliwość przyjęcia Sakramentu Pokuty i Komunii Św. Komunia Święta roznoszona jest do chorych przez Nadzwyczajnego Szafarza również w niedziele i pierwsze piątki miesiąca.

Pogrzeb

Pogrzeby zgłaszamy w kancelarii parafialnej. Należy przynieść ze sobą akt zgonu z USC. Jeśli zmarły zakończył życie w szpitalu, należy dostarczyć zaświadczenie od kapelana szpitala o przyjętych sakramentach.

Poniedziałek 2020-02-24, 7. tydz. zwykły

Mk 9,14-29

Gdy Jezus z Piotrem, Jakubem i Janem zstąpił z góry i przyszedł do uczniów, ujrzał wielki tłum wokół nich i uczonych w Piśmie, którzy rozprawiali z nimi. Skoro Go zobaczyli, zaraz podziw ogarnął cały tłum i przybiegając, witali Go. On ich zapytał: „O czym rozprawiacie z nimi?” Odpowiedział Mu jeden z tłumu: „Nauczycielu, przyprowadziłem do Ciebie mojego syna, który ma ducha niemego. Ten gdziekolwiek go chwyci, rzuca nim, a on wtedy się pieni, zgrzyta zębami i drętwieje. Powiedziałem Twoim uczniom, żeby go wyrzucili, ale nie mogli”. On zaś rzekł do nich: „O plemię niewierne, dopóki mam być z wami? Dopóki mam was cierpieć? Przyprowadźcie go do Mnie”. I przywiedli go do Niego. Na widok Jezusa duch zaraz począł szarpać chłopca, tak że upadł na ziemię i tarzał się z pianą na ustach. Jezus zapytał ojca: „Od jak dawna to mu się zdarza?” Ten zaś odrzekł: „Od dzieciństwa. I często wrzucał go nawet w ogień i w wodę, żeby go zgubić. Lecz jeśli możesz co, zlituj się nad nami i pomóż nam”. Jezus mu odrzekł: „Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy”. Natychmiast ojciec chłopca zawołał: „Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!” A Jezus widząc, że tłum się zbiega, rozkazał surowo duchowi nieczystemu: „Duchu niemy i głuchy, rozkazuję ci, wyjdź z niego i nie wchodź więcej w niego”. A on krzyknął i wyszedł wśród gwałtownych wstrząsów. Chłopiec zaś pozostawał jak martwy, tak że wielu mówiło: „On umarł”. Lecz Jezus ujął go za rękę i podniósł, a on wstał. Gdy przyszedł do domu, uczniowie pytali Go na osobności: „Dlaczego my nie mogliśmy go wyrzucić?” Rzekł im: „Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem”.

Środa Popielcowa
(środa, 26, luty 2020, za 2 dni)