Dzisiaj jest: 26 Maj 2022    |    Imieniny obchodzi: Filip, Paulina, Marianna

Historia dzwonnicy

Początki dzwonnicy znajdującej się na roli Pytlówka nie są znane. Nie istnieją żadne dokumenty dotyczącej jej powstania. Informacje przekazywane są ustnie z pokolenia na pokolenie. Wiadomo, że opiekunami zabytku byli już pra-pradziadkowie Pani Kazimiery, która wraz z rodziną kontynuuje dzieło swoich poprzedników. Prawdopodobnie już piąte pokolenie Sieniawian słyszy codziennie łagodne bicie "serca" z dzwonnicy. Od lat czuwała nad mieszkańcami i ostrzegała przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Pomagała im także w organizowaniu codziennych zajęć, gdyż w tych czasach zegary były rzadkością. Poprzednicy pani Kazimiery wprawiali dzwon w ruch każdego poranka, w południe i wieczór na modlitwę Anioł Pański. Dzwon przypominał również o odbywających się w parafii Misjach św., czy też rekolekcjach.
 Budynek był kilkakrotnie przebudowywany. Do 1939 r. dzwonnica była znacznie niższa niż jest obecnie, miała stary dzwonek, który został zabrany przez Niemców i przetopiony na amunicję po wybuchu II wojny światowej. Dopiero dwa lata po wojnie, w 1947 r., dzięki staraniom mieszkańców, ufundowany został nowy dzwon, który znajduje się w wieżyczce do dnia dzisiejszego. Przebudowana dzwonnica, wraz z nowym dzwonkiem została poświęcona przez ówczesnego proboszcza parafii Raba Wyżna - ks. Józefa Polońskiego. Do dziś wspomina się jego zaangażowanie w sprawy Sieniawian i opiekę, jaką otoczył zabytek.
Niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, że pod koniec XIX w. konieczne było przeprowadzenie gruntownego remontu dzwonnicy. W 1995 r. po raz kolejny podwyższono budynek, a także umocowano na nowo dzwon, który w każdej chwili mógł się oderwać. Pracę wykonali Panowie: Edward Parzygnat i Stanisław Starmach. Ksiądz prałat Jan Hyc oraz proboszcz Sieniawy ks. Tadeusz Kubowicz uroczyście poświęcili dzwonnicę po przebudowie.
Zabytek nie pozostał zapomniany. Nadal cieszy się sporym zainteresowaniem, szczególnie młodszych. Dzieci ze szkoły podstawowej, którym nauczyciele chcą pokazać piękno rodzinnej miejscowości, co roku stają przed górującą nad Pytlówką dzwonnicą.

Źródła informacji:

1. Na podstawie rozmowy przeprowadzonej z Panią Kazimierą Szeliga. Opracowała: Ewa Budna.

Czwartek 2022-05-26, Wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera

J 16,16-20

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie». Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: «Cóż to znaczy, co nam mówi: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie”; oraz: „Idę do Ojca”?» Mówili więc: «Cóż znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co powiada». Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: «Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie?” Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość».