Dzisiaj jest: 19 Marzec 2019    |    Imieniny obchodzi: Józef, Bogdan, Marek

Historia dzwonnicy

Początki dzwonnicy znajdującej się na roli Pytlówka nie są znane. Nie istnieją żadne dokumenty dotyczącej jej powstania. Informacje przekazywane są ustnie z pokolenia na pokolenie. Wiadomo, że opiekunami zabytku byli już pra-pradziadkowie Pani Kazimiery, która wraz z rodziną kontynuuje dzieło swoich poprzedników. Prawdopodobnie już piąte pokolenie Sieniawian słyszy codziennie łagodne bicie "serca" z dzwonnicy. Od lat czuwała nad mieszkańcami i ostrzegała przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Pomagała im także w organizowaniu codziennych zajęć, gdyż w tych czasach zegary były rzadkością. Poprzednicy pani Kazimiery wprawiali dzwon w ruch każdego poranka, w południe i wieczór na modlitwę Anioł Pański. Dzwon przypominał również o odbywających się w parafii Misjach św., czy też rekolekcjach.
 Budynek był kilkakrotnie przebudowywany. Do 1939 r. dzwonnica była znacznie niższa niż jest obecnie, miała stary dzwonek, który został zabrany przez Niemców i przetopiony na amunicję po wybuchu II wojny światowej. Dopiero dwa lata po wojnie, w 1947 r., dzięki staraniom mieszkańców, ufundowany został nowy dzwon, który znajduje się w wieżyczce do dnia dzisiejszego. Przebudowana dzwonnica, wraz z nowym dzwonkiem została poświęcona przez ówczesnego proboszcza parafii Raba Wyżna - ks. Józefa Polońskiego. Do dziś wspomina się jego zaangażowanie w sprawy Sieniawian i opiekę, jaką otoczył zabytek.
Niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, że pod koniec XIX w. konieczne było przeprowadzenie gruntownego remontu dzwonnicy. W 1995 r. po raz kolejny podwyższono budynek, a także umocowano na nowo dzwon, który w każdej chwili mógł się oderwać. Pracę wykonali Panowie: Edward Parzygnat i Stanisław Starmach. Ksiądz prałat Jan Hyc oraz proboszcz Sieniawy ks. Tadeusz Kubowicz uroczyście poświęcili dzwonnicę po przebudowie.
Zabytek nie pozostał zapomniany. Nadal cieszy się sporym zainteresowaniem, szczególnie młodszych. Dzieci ze szkoły podstawowej, którym nauczyciele chcą pokazać piękno rodzinnej miejscowości, co roku stają przed górującą nad Pytlówką dzwonnicą.

Źródła informacji:

1. Na podstawie rozmowy przeprowadzonej z Panią Kazimierą Szeliga. Opracowała: Ewa Budna.

Wtorek 2019-03-19, Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP

Mt 1,16.18-21.24a

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Środa Popielcowa
(środa, 06, marzec 2019, 13 dni temu)