Dzisiaj jest: 23 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzi: Jerzy, Wojciech

17 października 2020

Dekret dotyczący dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

Zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymaga od duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej odnowionej gorliwości w stałym towarzyszeniu Wiernym, którzy szczególnie w warunkach niepewności potrzebują Chrystusowego umocnienia.

1. W związku z wprowadzonymi od 17 października br. obostrzeniami należy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii „żółtą lub czerwoną strefą”. Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach (limit osób w przeliczeniu na powierzchnię świątyni), odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa.
  2. Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej (kan. 1247 KPK) dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Niniejsza decyzja obowiązuje aż do odwołania.
  3. Na Księżach Proboszczach spoczywa obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych
    o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego oraz o powyższej dyspensie.
  4. Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu. Szczególnie osoby korzystające z dyspensy będą dzięki temu mogły wyrazić łączność ze wspólnotą i przez wzmożoną osobistą modlitwę wyjednywać światu ocalenie.
  5. Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii.
  6. Nie ulegają zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, które uwzględniają zastosowanie w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.
  7. Zachowuje ważność polecenie, by raz w tygodniu, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne, odprawiana była w parafiach Msza Święta według formularza w czasie pandemii.

Na czas podejmowania duchowych wysiłków, każdemu według jego stanu i powołania, udzielam pasterskiego błogosławieństwa i polecam Bogu przez przyczynę Świętych Patronów.

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kanclerz Kurii

ks. Grzegorz Kotala

Arcybiskup Marek Jędraszewski
Metropolita Krakowski

Wielkanoc 4 kwietnia 2021

Ujrzał i uwierzył. Bądźmy jak Święty Jan!

Dziękuję  przedstawicielom Roli Trybuniówka + Pietrówka, Bełtówka + Stanikówka za porządki kościele przed Świętami, ofiary na kwiaty i środki czystości. Proszę w przyszłym tygodniu proszę przedstawicieli Roli Kowalczykówka + Dziadki o posprzątanie kościoła  w sobotę rano.

Bardzo dziękuję tym wszystkim, dzięki którym mogliśmy przeżyć te Święta. Panu Kościelnemu, Szafarzom, Organiście, Służbie Liturgicznej. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy sprzątali i dekorowali kościół, jego otoczenie i wszystkim, którzy pomagali.

Jutro drugi dzień Świąt. Msze Święte jak w niedzielę.

W tym tygodniu drugi piątek miesiąca. Na Mszę Świętą i spotkanie do Bierzmowania zapraszam klasy 7.

Remontujemy wnętrza kościoła. Bóg zapłać za ofiary.

Obowiązują nas restrykcje dotyczące uczestnictwa we Mszy Świętej. W naszym kościele może być 25 osób na Nabożeństwie. Dalej obowiązuje dystans i obowiązkowa jest maseczka. Na wszystkie nabożeństwa zapisujemy się jak poprzednio.

Wszystkim życzę, by mimo pobytu na ziemi, który zawsze dla człowieka wygnanego z Raju jest pobytem na Łez Padole nigdy nie zapominali o swojej wiecznej Ojczyźnie do której prowadzi prawda o Zmartwychwstaniu. Niech Pan, który pokonał Śmierć tam nas wszystkich doprowadzi.

Bądźmy zdrowi i obdarzajmy się obecnością i miłością przez całe Święta.

Matce Najświętszej polecajmy sprawę ustąpienia zarazy i naszą kochaną Ojczyznę: Pod Twoją obronę.

Piątek 2021-04-23, Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

J 12,24-26

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec».