Dzisiaj jest: 21 Wrzesień 2020    |    Imieniny obchodzi: Hipolit, Mateusz, Daria

Kraków, dnia 28 maja 2020 r.

Nr 1194/2020

Dekret

o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych

1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.
  1. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:

a)     osoby w wieku 65 lat i więcej,

b)    osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c)     osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

1. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kanclerz Kurii

24 Niedziela Zwykła 13 września 2020

Panie, ile razy mam przebaczać, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?”. Jezus mu odrzekł: „Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Uczmy się tak kochać i tak przebaczać.

Dziękuję  Przedstawicielom Zadziałki za porządki kościele przed Odpustem, ofiary na kwiaty i środki czystości. Proszę w przyszłym tygodniu Przedstawicieli Roli Trybuniówka + Pietrówka o posprzątanie kościoła w sobotę w godzinach rannych.

Dzisiaj o 17.00. nasze kolejne Nabożeństwo Fatimskie. Zapraszam wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież do modlitwy za wstawiennictwem Maryi. Szczególnie o zachowanie nas od zarazy.

We wtorek 1 września rozpoczęliśmy Rok Szkolny 2020/21. W tym roku szkolnym chcemy jak zawsze obchodzić również uroczystości Kościelne naszych dzieci i młodzieży. Rozpoczynamy od spotkania rodziców Dzieci Komunijnych, które będzie jutro po Mszy Świętej wieczornej o 18.00. w kościele.

Od 30 maja zniesiony został limit uczestnictwa we Mszy Świętej. Jednak nasz rejon znalazł się w czerwonej strefie i do odwołania wewnątrz kościoła może być jedna osoba na cztery metry kwadratowe i sto pięćdziesiąt na zewnątrz. Obowiązuje została zasada dystansu społecznego i zakładanie masek. Odwołana została dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Została udzielona nowa Dyspensa od uczestnictwa we Mszy Świętej Niedzielnej i Świąt Nakazanych dla:  osób w wieku 65 lat i więcej, osób z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Matce Najświętszej polecajmy naszą kochaną Ojczyznę, prośmy również o zachowanie nas od zarazy:

Pod Twoją obronę...

Poniedziałek 2020-09-21, ŚWIĘTO ŚW. MATEUSZA APOSTOŁA I EWANGELISTY

Gdy Jezus wychodził z Kafarnaum, ujrzał człowieka siedzącego w komorze celnej, imieniem Mateusz, i rzekł do niego: „Pójdź za Mną”. On wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?” On, usłyszawszy to, rzekł: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: «Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary». Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”.