Get Adobe Flash player

Dzisiaj jest: 3 Luty 2023    |    Imieniny obchodzi: Błażej, Hipolit, Oskar

 

 

 3 Niedziela Zwykła 22 I 2023

 

Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie! Te Słowa, to szansa dla każdego z nas ludzi.

Bardzo dziękuję Roli Kudłoskówka za sprzątanie kościoła w tym tygodniu i ofiary na kwiaty i środki czystości. Bardzo proszę w tym tygodniu przedstawicieli Roli Wilkówka o posprzątanie Kościoła w sobotę rano.

Trwa tydzień Modlitwy o jedność Chrześcijan. Codziennie o d 18 do 25 stycznia modlimy się, aby Kościół był jeden, tak, jak tego chciał Pan Jezus. Nie ustawajmy w tej modlitwie.

Pani Katechetka wraz z dziećmi z naszej Szkoły Podstawowej przygotowali Jasełka. Będą one wystawione po Mszy Świętej o godzinie 11.15. Będzie to szczególny prezent dla Babć i Dziadków z okazji ich Święta. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej dziecięcej interpretacji Bożego Narodzenia wszystkich Parafian, a szczególnie Babcie i Dziadków, za których się w tych dniach szczególnie modlimy.

Msza Święta, za wszystkich, których odwiedziliśmy po kolędzie od Ks. Proboszcza, P. Kościelnego i Ministrantów zostanie odprawiona dzisiaj o 11.15.

22 lutego zaczniemy Wielki Post. Od Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu 26 lutego rozpoczniemy nasze Wielkopostne Rekolekcje. 26 lutego po Gorzkich Żalach odprawianych o 15.00. o godzinie 16.15. pojedziemy na Misterium Wielkopostne do Myślenic. Bardzo zachęcam do udziału. Zapisy w Bibliotece.

Kartony na paczki dla Ukrainy są obok stoliku z prasą. Można je odbierać i gotowe Paczki przynosić najlepiej przed albo po Mszy Świętej w tygodniu na Plebanię do Salki.

Są wolne intencje w Nowym Roku. Można je zamawiać po Mszach Świętych.

        Zakończyły się prowadzone prace administracyjne, związane z Salką Katechetyczną.  

Polecajmy te sprawy Matce Miłosierdzia: Pod Twoją obronę…

 

 

 4 Niedziela Zwykła 29 I 2023

 

Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Obyśmy byli Błogosławieni na ziemi i osiągnęli Królestwo Niebieskie.

Bardzo dziękuję Roli Wilkówka za sprzątanie kościoła w tym tygodniu i ofiary na kwiaty i środki czystości. Bardzo proszę w tym tygodniu przedstawicieli Roli Cieluchówka + Żądłówka o posprzątanie Kościoła w sobotę rano.

Rozpoczęły się ferie zimowe. Wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły i Uczniom życzę bezpiecznych ferii, na których będą pamiętać o Bogu.

2 lutego we czwartek w Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Msza Święta ze względu na Święto będzie odprawiona wieczorem o 17.00. Nie będzie Mszy Św. O 8.00. Poświęcimy wtedy Gromnice i zakończymy czas śpiewania kolęd.

22 lutego zaczniemy Wielki Post. Od Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu 26 lutego rozpoczniemy nasze Wielkopostne Rekolekcje. 26 lutego po Gorzkich Żalach odprawianych o 15.00. o godzinie 16.15. pojedziemy na Misterium Wielkopostne do Myślenic. Bardzo zachęcam do udziału. Zapisy w Bibliotece.

W tym tygodniu Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota Miesiąca. W Pierwszy Czwartek Msza Święta z poświęceniem Gromnic o 17.00. W Pierwszy Piątek i Sobotę dodatkowa Msza Święta. W Pierwszą Sobotę po Mszy Świętej o 8.00. Nabożeństwo Pierwszo Sobotnie. Spowiedź Święta w Pierwszy Piątek od 15.00. do 16.45.

W tym tygodniu proszę przynosić po wieczornych Mszach Świętych w poniedziałek, środę, czwartek, piątek lub w sobotę paczki dla Ukrainy do Pana Kościelnego, który złoży je w salce pod plebanią. Jeżeli są osoby, które chcą włączyć się w tą akcję mogą również wtedy przynieść swoje dary w swoich paczkach albo torbach. Paczki zostaną odebrane od nas prawdopodobnie 6 lutego. Wtedy również przedstawiciele Krakowskiego Caritas przywiozą dodatkowe oryginalne kartony i przepakują dary, które będą przyniesione w innych paczkach, torbach, czy luzem.

Polecajmy te sprawy Matce Miłosierdzia: Pod Twoją obronę…

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukochani Archidiecezjanie!

 

            Nadzwyczajne okoliczności obecnego czasu sprawiają, że zbliżający się miesiąc październik, jako poświęcony szczególnie czci Najświętszej Maryi Panny poprzez odmawianie RóżańcaŚwiętego, powinien stać się okazją do noszenia w sercu i powierzania Dobremu Bogu wyjątkowych intencji. Jedną z nich jest błaganie o dar sprawiedliwego pokoju dla umęczonych wojenną napaścią ze strony Federacji Rosyjskiej naszych Braci Ukraińców. Inną jest pragnienie, by w obecnych trudnych czasach modlić się w intencjach naszej Ojczyzny, aby jej teraźniejszość i przyszłość były budowane w duchu miłościi prawdy oraz w zatroskaniu o to dobro wspólne, któremu na imię jest Polska.

Dlatego bardzoproszę, by w każdym kościele i kaplicy Archidiecezji Krakowskiej przy licznym udziale wiernych pierwszy z „dziesiątków” koronki różańcowej był ofiarowany w intencji pokoju na Ukrainie, a drugi za Najdroższą Ojczyznę.

            Wszystkim Wam, Drodzy Siostry i Bracia, z serca błogosławię

 

 X Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

Kraków, 24września 2022 roku

 

List należy odczytać Wiernym w niedzielę 25 września 2022 roku

oraz udostępnić w serwisach internetowych parafii.

 

 

 

KOMUNIKAT

RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO SPOTKANIU ONLINE W DNIU 25 LUTEGO 2022 ROKU

 

W dniu 25 lutego 2022 r., w związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie, zebrała się w trybie nadzwyczajnym online Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

 

  1. Biskupi z wielką uwagą, troską i niepokojem śledzą na bieżąco dramatyczne doniesienia medialne płynące z tego kraju. Swą modlitwą ogarniają przede wszystkim miliony ludzi, którzy dotknięci zostali brutalnym atakiem wojskowym ze strony Rosji. W modlitwie proszą również za wszystkich rządzących i sprawujących władzę na całym świecie, wzywając ich do podjęcia dalszych zdecydowanych wysiłków na rzecz zażegnania tego konfliktu i uchronienia wielu ludzi przed śmiercią, bólem i cierpieniem.

 

  1. Biskupi z całą mocą potępiają barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań militarnych przeciwko Ukrainie. Wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz wspólnotą międzynarodową wzywają do opamiętania i zaprzestania działań wojskowych, które pochłaniają wiele ofiar, w tym także osoby cywilne.

 

  1. Równocześnie biskupi wyrażają uznanie i szacunek dla narodu ukraińskiego, który zdecydowanie broni suwerenności swego kraju i jego niepodległości. Zapewniają wszystkich ludzi dobrej woli w Ukrainie
    o duchowym wsparciu ich prawa do samostanowienia i decydowania o własnym losie we własnym kraju.

 

  1. Biskupi mają świadomość, że brak porozumienia i eskalacja konfliktu w Ukrainie może doprowadzić w krótkim czasie do wielkiej fali uchodźców. Uciekający przed wojną ludzie będą kierować się głównie do naszego kraju. Stąd też w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce apelują do wszystkich o chrześcijańskie podejście do przybywających do naszego kraju uciekinierów. Kościół deklaruje, przy pełnym poszanowaniu polskiego prawa i procedur określonych przez polski rząd, wsparcie dla osób, które takiej pomocy będą potrzebować. Biskupi apelują o otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy naszych domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc ludziom potrzebującym. Będzie to świadectwem naszej wiary. W przeszłości, m.in. w czasie stanu wojennego w latach osiemdziesiątych, sami wiele razy takiej bezinteresownej pomocy doświadczaliśmy.

 

  1. Przez struktury Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i parafialnych, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski oraz innych instytucji kościelnych świadczona będzie pomoc doraźna i długofalowa. Pierwsze wsparcie finansowe na bieżące działania kryzysowe już zostało udzielone. Podejmowane działania będą wymagać ogromnej mobilizacji wszystkich ludzi dobrej woli. Ufamy, że wielu wolontariuszy włączy się w te działania. Biskupi apelują, by w duchu solidarności i chrześcijańskiej miłości zgłaszać gotowość do niesienia pomocy w lokalnych strukturach. Równocześnie dziękują za wszelkie dotychczasowe inicjatywy, solidarność i okazywaną pomoc.

 

  1. Rada Stała KEP prosi wszystkich wierzących w Polsce o nieustanną modlitwę w intencji pokoju w Ukrainie. Zachęca wszystkich biskupów diecezjalnych do wydania stosownych decyzji, by w czasie każdej Mszy św. wznoszono prośby w tej intencji, a także odmawiano suplikacje. Poleca także podejmowanie postu w intencji ocalenia życia i zdrowia naszych sióstr i braci w Ukrainie. Rada Stała prosi również o zorganizowanie zbiórek do puszek po każdej Mszy św. w najbliższą niedzielę i Środę Popielcową na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem w Ukrainie.

 

Módlmy się, by konflikt ten nie przerodził się w wojnę o zasięgu europejskim czy światowym.
W tym bardzo trudnym czasie członkowie Rady Stałej ogarniają troską i modlitwą wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza dotkniętych dramatem wojny, i udzielają im pasterskiego błogosławieństwa.

 

 

 

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

25 lutego 2022 roku

 

 

 

Ewangelia na dziśPiątek 2023-02-03, Dzień powszedni

Mk 6,14-29

Król Herod posłyszał o Jezusie, gdyż Jego imię nabrało rozgłosu, i mówił: «Jan Chrzciciel powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze działają w nim». Inni zaś mówili: «To jest Eliasz»; jeszcze inni utrzymywali, że to prorok, jak jeden z dawnych proroków. Herod, słysząc to, mawiał: «To Jan, którego ściąć kazałem, zmartwychwstał». Ten bowiem Herod kazał pochwycić Jana i związanego trzymał w więzieniu z powodu Herodiady, żony brata swego, Filipa, którą wziął za żonę. Jan bowiem napominał Heroda: «Nie wolno ci mieć żony twego brata». A Herodiada zawzięła się na niego i chciała go zgładzić, lecz nie mogła. Herod bowiem czuł lęk przed Janem, widząc, że jest mężem prawym i świętym, i brał go w obronę. Ilekroć go posłyszał, odczuwał duży niepokój, a jednak chętnie go słuchał. Otóż chwila sposobna nadeszła, kiedy Herod w dzień swoich urodzin wyprawił ucztę swym dostojnikom, dowódcom wojskowym i osobistościom w Galilei. Gdy córka tej Herodiady weszła i tańczyła, spodobała się Herodowi i współbiesiadnikom. Król rzekł do dziewczyny: «Proś mnie, o co chcesz, a dam ci». Nawet jej przysiągł: «Dam ci, o co tylko poprosisz, nawet połowę mojego królestwa». Ona wyszła i zapytała swą matkę: «O co mam prosić?» Ta odpowiedziała: «O głowę Jana Chrzciciela». Natychmiast podeszła z pośpiechem do króla i poprosiła: «Chcę, żebyś mi zaraz dał na misie głowę Jana Chrzciciela». A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i na biesiadników nie chciał jej odmówić. Zaraz też król posłał kata i polecił przynieść głowę Jana. Ten poszedł, ściął go w więzieniu i przyniósł głowę jego na misie; dał ją dziewczynie, a dziewczyna dała swej matce. Uczniowie Jana, dowiedziawszy się o tym, przyszli, zabrali jego ciało i złożyli je w grobie.

Środa Popielcowa
(środa, 22, luty 2023, za 19 dni)