Dzisiaj jest: 22 Luty 2019    |    Imieniny obchodzi: Marta, Małgorzata, Piotr

Koncert muzyki poważnej

Wieczorem w ostatnią niedzielę sierpnia przed kościołem św. Antoniego w Sieniawie wokół nowo powstałego ołtarza polowego rozbłysły dziesiątki, a może i setki lampionów. Obwieszczało to rychłe rozpoczęcie koncertu zatytułowanego „Muzyka poważna w blasku świec”.

Wkrótce nastąpiła jego wstępna część, podczas której dwoje uczestników konwersowało o muzyce, zapowiadając równocześnie nadchodzące wrażenia. O tym, że zapowiedzi te nie były na wyrost, przekonali się niebawem bardzo licznie przybyli goście. Usłyszeli oni bowiem przepiękne utwory największych europejskich kompozytorów, jak Mozart, Beethoven, Chopin, Puccini, czy Verdi. Każdy utwór poprzedzało krótkie wprowadzenie zawierające najważniejsze fakty z  życia twórcy, ale i ciekawe informacje o okolicznościach powstania utworu oraz jego treści. Te kilka zdań okazało się niezwykle istotne, gdyż dzięki nim możliwe było zrozumienie słuchanej muzyki.

Gdy nadszedł moment zakończenia koncertu, twórcy pożegnali się z widzami, a świece zaczęły powoli gasnąć. Zostało wysłuchać słów podsumowania i podziękowania, które skierował m.in. ks. proboszcz, określając ów niedzielny wieczór jako niezapomniany. Pamiętajmy zatem i o tych, dzięki którym takie wydarzenie mogło się w Sieniawie odbyć, a więc o pani Teresie Rusnak – inicjatorce i twórczyni koncertu, ks. proboszczu Andrzeju Jeleniu, panu Janie Rusnaku, pani Sylwii Matejczyk, pani Marii Węglarczyk, pani Urszuli Wójciak, panu Arturze Szpałku, pani Edycie Trybule, pani Danucie Antolak, państwu Natalii i Danielu Matuszkach, panach Strażakach z OSP w Sieniawie oraz młodzieży i dzieciach z zespołu teatralnego „Jastrzębie”.

Nie można też zapomnieć o darze, który Pan Artur złożył parafii w Sieniawie. Ofiarował on bowiem elektroniczny instrument wraz ze sprzętem nagłaśniającym do kościoła św. Antoniego. Bóg zapłać!

Wiktor Antolak

Piątek 2019-02-22, Święto Katedry Św. Piotra Apostoła

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” A oni odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”. Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?” Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr – Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

Środa Popielcowa
(środa, 06, marzec 2019, za 12 dni)