Dzisiaj jest: 22 Wrzesień 2019    |    Imieniny obchodzi: Tomasz, Maurycy

Koncert muzyki poważnej

Wieczorem w ostatnią niedzielę sierpnia przed kościołem św. Antoniego w Sieniawie wokół nowo powstałego ołtarza polowego rozbłysły dziesiątki, a może i setki lampionów. Obwieszczało to rychłe rozpoczęcie koncertu zatytułowanego „Muzyka poważna w blasku świec”.

Wkrótce nastąpiła jego wstępna część, podczas której dwoje uczestników konwersowało o muzyce, zapowiadając równocześnie nadchodzące wrażenia. O tym, że zapowiedzi te nie były na wyrost, przekonali się niebawem bardzo licznie przybyli goście. Usłyszeli oni bowiem przepiękne utwory największych europejskich kompozytorów, jak Mozart, Beethoven, Chopin, Puccini, czy Verdi. Każdy utwór poprzedzało krótkie wprowadzenie zawierające najważniejsze fakty z  życia twórcy, ale i ciekawe informacje o okolicznościach powstania utworu oraz jego treści. Te kilka zdań okazało się niezwykle istotne, gdyż dzięki nim możliwe było zrozumienie słuchanej muzyki.

Gdy nadszedł moment zakończenia koncertu, twórcy pożegnali się z widzami, a świece zaczęły powoli gasnąć. Zostało wysłuchać słów podsumowania i podziękowania, które skierował m.in. ks. proboszcz, określając ów niedzielny wieczór jako niezapomniany. Pamiętajmy zatem i o tych, dzięki którym takie wydarzenie mogło się w Sieniawie odbyć, a więc o pani Teresie Rusnak – inicjatorce i twórczyni koncertu, ks. proboszczu Andrzeju Jeleniu, panu Janie Rusnaku, pani Sylwii Matejczyk, pani Marii Węglarczyk, pani Urszuli Wójciak, panu Arturze Szpałku, pani Edycie Trybule, pani Danucie Antolak, państwu Natalii i Danielu Matuszkach, panach Strażakach z OSP w Sieniawie oraz młodzieży i dzieciach z zespołu teatralnego „Jastrzębie”.

Nie można też zapomnieć o darze, który Pan Artur złożył parafii w Sieniawie. Ofiarował on bowiem elektroniczny instrument wraz ze sprzętem nagłaśniającym do kościoła św. Antoniego. Bóg zapłać!

Wiktor Antolak

2019-09-22, 25. Niedziela zwykła

Łk 16,1-13

Jezus powiedział do swoich uczniów: ”Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: »Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą«. Na to rządca rzekł sam do siebie: »Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu«. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: »Ile jesteś winien mojemu panu?«. Ten odpowiedział: »Sto beczek oliwy«. On mu rzekł: »Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt«. Następnie pytał drugiego: »A ty, ile jesteś winien?«. Ten odrzekł: »Sto korcy pszenicy«. Mówi mu: »Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt«. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światła. Ja także wam powiadam: »Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi.
Nie możecie służyć Bogu i Mamonie«”.